Track_Shovel@slrpnk.net to Lemmy Shitpost@lemmy.worldEnglish · 14 hours agoInflation markersslrpnk.netimagemessage-square30fedilinkarrow-up1198arrow-down17
arrow-up1191arrow-down1imageInflation markersslrpnk.netTrack_Shovel@slrpnk.net to Lemmy Shitpost@lemmy.worldEnglish · 14 hours agomessage-square30fedilink
minus-square🇰 🌀 🇱 🇦 🇳 🇦 🇰 🇮 @pawb.sociallinkfedilinkEnglisharrow-up11·edit-211 hours agoI bought a dehydrator to make my own, only to find out buying the meat to dehydrate cost exactly the same as an equal amount of already made jerky. If a 16oz bag of Jack Link’s was actually $16 here, I’d start using the dehydrator again since the fresh, pre-sliced meat I’d use is only $8/lb.
minus-squareturtlesareneat@discuss.onlinelinkfedilinkEnglisharrow-up5·9 hours agoBut you only get like <1/2lb of jerky from 1lb of meat
minus-squareKecessa@sh.itjust.workslinkfedilinkarrow-up2·9 hours agoI only buy meat if it’s on sale for the same cost as tofu… 8$/lbs is a lot!
I bought a dehydrator to make my own, only to find out buying the meat to dehydrate cost exactly the same as an equal amount of already made jerky.
If a 16oz bag of Jack Link’s was actually $16 here, I’d start using the dehydrator again since the fresh, pre-sliced meat I’d use is only $8/lb.
But you only get like <1/2lb of jerky from 1lb of meat
I only buy meat if it’s on sale for the same cost as tofu… 8$/lbs is a lot!